• Magyar
  • Magyar
  • Hrvatski

Bajai Városi Könyvtár Hírlevél

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

IRODALMI FELHÍVÁS középiskolások részére "Három katona" - címmel

A Monarchia hadügyminisztériuma már a háború kitörésének pillanatában létrehozta a propaganda részlegének keretén belül működő, újságírókat, fényképészeket és képzőművészeket tömörítő sajtó-hadiszállást (Kriegspressequartier). A sajtó-hadiszállás tagjait a frontvonalakra vezényelték, hogy a helyszínen dokumentálják a háborús mindennapokat az utókor számára. A hadifestőkre vonatkozó 1915-ös rendelet értelmében kéthetente le kellett adni egy művet a császári és királyi Hadilevéltárnak Bécsbe. Ebből az anyagból zsűrizést követően Európa-szerte hadikiállításokat rendeztek.
Nagy István festőművész (1873–1937) nem hadifestőként, hanem közlegényként vonult be 1915-ben a 24. gyalogezredbe. Először Olaszországba, majd Erdélybe vezényelték, 1917-ben pedig már Galíciában harcolt. A 122. székely gyalogezred hadifestője volt. Pasztellel, szénnel és fekete krétával rajzolta balladai tömörségű képeit. Hihetetlen gyorsasággal tudta megragadni egy emberi arc legjellemzőbb tulajdonságait. Ezekre a katonaképekre a nehéz realizmus és a kemény zártság jellemző.
A galíciai és olasz fronton készült katonaportréit 1916-ban állította ki.

Három Nagy István katonaportré képezi a pályázati felhívás alapját,
melyeket innen tölthettek le: katona1 katona2 katona3
Írjátok meg a három katona történetét!
Ismerjük meg életüket a Ti segítségetekkel!

Feltételek: max. 2 oldal, ariel betűtípus, 1,5 sortávolság, műfaji megkötés nélkül!
Ajánlott honlap: www.nagyhaboru.blog.hu http://elsovilaghaboru.com

Tudjuk hány nemzet katonája harcolt, tudjuk, hány katona vesztette életét.
Azt is tudjuk, hány katona tűnt el, hány katona sebesült meg, hány katona lett nyomorék.

A számokon túl mit tudunk a katonákról?

Beküldési határidő: 2015. május 31, a következő e-mail címre: bruzlai@freemail.hu

A művek végén tüntessétek fel neveteket, iskolátokat, elérhetőségeteket is!
A legjobb műveket jutalmazzuk és megjelentetjük!

Szervező: Ady Endre Városi Könyvtár és Művelődési Központ, 6500 Baja Telcs Ede u. 12

H K S C P S V

Érdemes elolvasni!

Schäffer Erzsébet

Elszoktunk a csodáktól. Megy az élet, minden ki van számítva, nem történik semmi rendkívüli... (...)
Kislánykoromban volt egy szokásom: a csodavárás. Ha nagyon szerettem volna valamit,
akkor behunytam a szemem, és háromszor balra megpördültem a sarkamon.(...)
Egyszer megpördültem, és mikor kinyitottam a szemem, hát ott állt valaki.
A csodákat nem kell lebecsülnie az embernek, s ha nem várjuk őket,
akkor is vannak. Szóval, ha valaki megkapargatja a saját életét, és
a kicsi pillanatokat összesöpörgeti, nagyon sok van, egészen biztos.
Az emberek végigcsinálják a történeteket, és valahol a jóra várnak.
Valahogyan mindig ez derül ki: a jóra várnak. Még ha nincs is a homlokára írva,
és a világ a felszínen nem erről szól, de mégis ez van, mert enélkül semmi nem működne.